عملکرد دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور اگر چه یک دستگاه مستقل است که سوخت دیزلی را تبدیل به الکتریسیته می‌کند، ولی در واقع از دو جز اصلی یکی موتور الکتریکی ودیگری ژنراتور ساخته شده است که با یکدیگر کار می‌کنند.
 سوخت دیزل جهت تأمین برق مورد نیاز، بوسیله ژنراتورها به انرژی الکتریسیته تبدیل می شود.این دو با یک میل لنگ به هم متصل شده اند که باعث آسان شدن انتقال حرکت از موتور به ژنراتور می‌شود. موتور دیزل با تبدیل سوخت دیزل به انرژی مکانیکی سبب چرخاندن میل لنگ شده و در واقع با انتقال انرژی حاصل شده از طریق احتراق به میل لنگ، انرژی مکانیکی مورد نیاز برای ژنراتور را تولید می کند.
ژنراتورها متشکل از دو بخش استاتور و روتور می باشند که استاتور به بخش بیرونی ژنراتور متصل بوده و روتور متشکل از سیم پیچ هایی است که به دور یک هسته ی آهنی پیچیده شده و به دلیل اتصال به میل لنگ هم زمان با موتور به چرخش درمی آید. این حرکت با سرعت بالا باعث چرخش آهنربای درونی سیم پیچ ژنراتور شده و الکتریسیته تولید می‌شود بدین ترتیب ژنراتور انرژی مکانیکی تولید شده را طی فرآیند القای مغناطیسی به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.القای مغناطیسی با عبور یک ماده رسانا مانند سیم مسی از میدان مغناطیسی ایجاد می شود و با اتصال این سیم به یک مدار کامل می توان انرژی تولید شده را انتقال داد.

تمامی کار توضیح داده شده دیزل ژنراتورهای مدرن بر مبنای القای الکترومغناطیس کشف شده توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱ می‌باشد.

کشف فارادی این بود که جریان بالای بار الکتریکی می‌تواند توسط حرکت رسانای الکتریکی مانند سیمی که شامل بار الکتریکی در میدان مغناطیسی است القا شود. این حرکت تفاوت ولتاژی را بین دو انتهای سیم یا رسانای الکتریکی ایجاد می‌کند که در عوض باعث می‌شود بار الکتریکی جریان بیابد و جریان الکتریکی تولید شود.
معرفی دیزل ژنراتور‌ها

دیزل ژنراتور‌ها علاوه بر دو جز اصلی شامل اجزای دیگری نیز هستند چرا که بدون این‌ها نمی‌توانند به خوبی کار کنند:

  • موتور
  • ژنراتور
  • مخزن سوخت ژنراتور
  • رگولاتور ولتاژ
  • سیستم خنک کننده
  • سیستم روغن ژنراتور
  • شارژ باتری
  • سیستم کنترل
  • سکوی اتصال
  • سیستم دود خروجی ژنراتور
دیزل ژنراتور‌ها انواع مختلفی دارند که در اینجا چند نمونه را نام میبریم:
دیزل ژنراتور کامینز، دیزل ژنراتور پرکینز، کامینز چین، ولوو،  لوول، دیزل ژنراتور دویتس، کانوپی و….
در مواردی بدلیل شرایط محلی استفاده از دیزل ژنراتور‌ها مانند جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز و یا آسیب‌های احتمالی ناشی از عوامل جوی و یا نزدیکی به مناطق مسکونی برای جلوگیری از آلودگی صوتی، بایستی از دیزل ژنراتورهای پوشش دار (Canopy) استفاده نمود. این پوشش‌ها براساس هدف، بایستی دارای ویژگی‌ها و مشخصات فنی خاصی باشند و توسط متخصصین این امر تولید شوند.

در مکان هایی مانند بیمارستان، هتل، مکان‌های تجاری، رفاهی، تفریحی، آموزشی و صد‌ها موارد دیگر که بایستی صدای دیزل ژنراتور حداقل میزان ممکن باشد از کانوپی استفاده میشود.

 

گاز ژنراتور چیست؟

ژنراتور ها و مولد های تولید برق انواع مولد یا ژنراتور در دیزل ژنراتور و به طور کلی نیروگاه ها براساس محرک و سوختی که جهت به چرخش در آوردن موتور و یا محرک خود (توربین) استفاده میکنند نام گذاری می شوند که یک نمونه شناخته شده تر دیزل ژنراتور ها می باشند که از گازوئیل به عنوان سوخت در موتور محرک خود استفاده میکنند.

گاز ژنراتور دستگاهی است که با استفاده  از سوخت گازی در موتور، انرژی الکتریکی ایجاد می‌کند. همانند دیزل ژنراتور توان این نوع ژنراتور‌ها از زیر ۱۰ کیلو ولت آمپر تا ۸۰۰۰ کیلو ولت آمپر قابل دسترسی می‌باشد. نکته مهم در انتخاب ژنراتور گازی، موتور آن بوده که باید بر پایه موتور گاز سوز طراحی شده باشد. اکثر موتور‌های دوگانه سوز یا تبدیل دیزل به گاز برای استفاده از گاز شهری مناسب نبوده و پس از مدتی مشکلات فراوانی را در قسمت موتور برای کاربر ایجاد می‌کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *